YMS nometnē bija iespēja iepazīt operatoru, režisora asistentu, grafisko dizaineru un video pēcapstrādes vadītāju Dāvi Doršu. Viņa ieguldījums ir sastopams tādās pārraidēs kā «Kulta ēdieni», «TE!», «Tutas lietas» u. c.

Savu stāstījumu Doršs ir sadalījis trijās daļās. Pirmajā runā par stāstu veidošanu un to kvalitatīvu filmēšanu. Otrajā – par paša pieredzi un piedzīvojumiem. Trešajā – lai pabeigtu domu, bija jāvelta vārds šim gadam un tā ietekmei uz mediju pasauli.

Turklāt jaunieši bija aicināti jebkurā laikā uzdot jautājumu vai izteikt komentāru, ja tāds ir radies.

Lūk, daži no tiem!

Lai iesildītu publiku, rādīja Čārlija Brokera BBC video, kurš vēsta par reportāžu un jaunāko ziņu izveidi. Tas apkopojis patieso esenci, kas ir visa pamatā. Sava nozīme arī ironiskiem jokiem, kas mijas ar sarkasmu. Protams, tas rosināja komentārus…

«Tas ir tik smieklīgi un interesanti, jo tā ir patiesība. Šādi veido jebkuru ziņu sižetu!» Visi pasmējās un piekrītoši pamāja savam ekrānam.

Aizsākās doma par formāta maiņu un uzlabojumiem, jo tika runāts par «Kulta ēdieniem» un pieredzi šīs pārraides filmēšanā. Vai «recepte» nav jāpamaina visam, ja pie tā strādā gana ilgi?

Doršs atbild, ka tas, ko maina, ir akcents noteiktās epizodēs. Tam nav jābūt kaut kam saturā, tas var būt, piemēram, kā raidījumā «Pa straumei» – citāds novietojums kamerai. Tā kā darbība norit pie upes, ir limitētas iespējās kameras vietai uz laivas. Respektīvi, nav neizsmeļami daudz vietu, kā kameru citādi novietot. Reizēm ir procesi, kuros jādarbojas pēc labi zināmas receptes.

Runāja arī par to, kādu gandarījumu sniedz dažādās iespējas – katru dienu ir uzzināts kas jauns, tā pastiprinot gribu strādāt vēl. Doršs rosināja jautājumu par tehnikas svarīgumu. Cik nepieciešama tā ir, ja pats esi norūdīts darbam?

Kādai meitenei radās jautājums. Bieži, sastopot nozares pārstāvjus un pašai interesējoties par montāžu, viņa ir dzirdējusi, ka sievietes nemēdz būt operatores, jo tas esot smags darbs – pārnēsāt tehniku un to uzstādīt, kad nepieciešams.

Sievietes nekas neattur, it īpaši mūsdienās. Protams, pastāv izvēle starp projektiem, kur kameras nav tik smagas un apgaismojums nav jāpiemēro vairākas reizes. Turklāt «Tutas lietās» operators Doršs nav viens, viņu papildina Andra Doršs.

Iesācis klāstīt to, ka bērnu raidījumam ir divi operatori, un pārējiem radās jautājums par sadarbību dažādos gadījumos… Projektam var būt vairāki operatori, tā ir pat visai bieži – kā norit sastrādāšanās? Vai nav sarežģīti?

Doršs stāstīja: «Parasti esmu vidē, kurā nav vairāk par diviem operatoriem. Tādās situācijās vienojas, kurus kadrus katrs filmēs. Ja ir nepieciešams uzņemt kaut ko vienlaikus, tad svarīgi noteikt plānus. Ja atšķiras vizuālā estētika, ir jāpārrunā tālākās darbības. Reizēm ir nepieciešama komandas maiņa, ja nesakrīt idejas.»

Kāds, kuru interesē grafika un rediģēšana, pajautāja par prasmju izmantošanu… Vai to, ko internetā var atrast par kadrējumu un to izvietojumu, var izmantot virtuālajā vidē?

«Princips ir tas pats, bet neesmu virtuālajā vidē ar to nodarbojies. Piemēram, animācijas veidotāji pavada ilgu laiku, cenšoties padarīt savu saturu realistiskāku un dabīgāku auditorijas acij,» atbildēja Doršs. 

Piekrītoši un reizē saprotoši tika izteikts spriedums, ka viens un tas pats saturs bija vairākkārt sastopams. Par piemēru tika minēti ziņu dienesti, kuri to pašu materiālu turpina dīrāt, lai būtu rādāms televīzijā. Tādējādi zūd skatītāju interese.

Apņēmīgais un gudrais stāstnieks deva daudz iedvesmas jaunajām haizivīm. Viņi uzzināja, kā sevi labi prezentēt, izvietojot kameru un gaismas, gan video, gan attēlu formātā. Nometnes dalībnieki guva jaunus priekšstatus par televīzijā iemīļotu pārraižu aizkulisēm. Bez tā visa sadzirdējām arī vienreizīgu pieredzes stāstu.

Nometne Young Media Sharks šogad notika ar Nīderlandes Karalistes vēstniecības Latvijā atbalstu. Nometnes norisi atbalstīja arī Siguldas novada pašvaldība, Baltijas Mediju izcilības centrs, «TVnet» un «Ideal».

Kopējais Jauniešu mediju izglītības projekts sevī ietver ne tikai izglītojošo nometni. Visu gadu iniciatīvas «Young Media House» komanda organizē daudzveidīgus pasākumus vienaudžiem, veido jauniešu raidījumus un izdod žurnālu «Izvēlies». Jauniešu mediju satura veidošanas partneri un ilggadējie atbalstītāji ir Vācijas Federālās Republikas Ārlietu ministrija.